ana sayfa > Yazılım Araçları > Ziyaretçilerinizi İzleyebileceğiniz 9 Analiz ve İstatistik Aracı

Ziyaretçilerinizi İzleyebileceğiniz 9 Analiz ve İstatistik Aracı

Perşembe, 27 Tem 2017 yorum ekle yorumlara git

Web sitelerinizde hangi sayfaların daha fazla ziyaret aldığı, hangi tarz içeriklerin ilgi çektiği, bu sayfalarda ne kadar süre geçirildiği gibi veriler oldukça önemlidir. Analiz ve istatistik araçları ile web sitenize girenlerin hareketlerini takip edebilir ve anlamlı sonuçlar çıkarabilirsiniz. Bu yazıda en popüler web sitesi analiz ve istatistik araçlarından bahsedeceğiz.

1. Google Analytics

google-analyticsGoogle tarafından ücretsiz olarak sunulan bir araçtır, aylık sayfa gösteriminiz 5 milyona ulaşıncaya kadar ücretsiz olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Bir çok popüler web sitesinde kullanılmakla birlikte dünya üzerinde en çok tercih edilen istatistik aracıdır.

Google Analytics’in özelliklerinden kısaca bahsetmek gerekirse:

  • Sitenizdeki ziyaretçi sayılarını görüntüleyebilirsiniz.
  • Ziyaretçilerin arama motoru kullanarak mı geldiğini veya başka bir siteden geldiyse hangi site üzerinden geldiğini öğrenebilirsiniz.
  • Sitenizde ne kadar vakit geçirildiğini, hangi sayfaların daha çok ziyaret edildiğini, görebilirsiniz.
  • Sitenize gelen kişilerin bir PC den mi yoksa akıllı telefon üzerinden mi geldiğine, ziyaretçilerinizin işletim sistemi, ekran çözünürlüğü, tarayıcı versiyonu gibi detaylarına ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaretçilerinizin cinsiyeti, yaş aralığı gibi demografik bilgilerine ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaretçi, sitenizden hemen çıkmış mı, üye olmuş mu, ürünü satın almış mı, aldıysa ne kadarlık ürün almış gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

https://analytics.google.com üzerinden oluşturabileceğiniz bir izleme kodunu sitenize ekleyerek ziyaretçilerinizi takip etmeye başlayabilirsiniz.

2. Yandex Metrica

yandex_metricaGoogle Analytics’e en iyi alternatif olabilecek, Yandex tarafından ücretsiz olarak sunulan istatistik aracıdır. Google Analytics ile benzer özellikler taşımasıyla birlikte içerisinde sunulan Webvisor aracı ile ziyaretçilerinizin davranışlarından akıllı telefon üzerindeki ekrana dokunuşlarına kadar olan işlemleri bir video izler gibi görüntüleyebilirsiniz. Yandex Metrica isterseniz sitenize ulaşılamadığı takdirde ücretsiz olarak SMS gönderimi yapabilir.

https://metrica.yandex.com üzerinden oluşturabileceğiniz bir izleme kodunu sitenize ekleyerek ziyaretçilerinizi takip etmeye başlayabilirsiniz.

3. Clicky

clickyPopüler araçlardan bir tanesi olan Clicky’i günlük 3000 gösterime kadar ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Alternatiflerine göre real-time (anlık) daha fazla detay sunan Clicky’nin ücretli sürümü kurumsal alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Clicky uptime monitoringsıcaklık haritası gibi özellikleri ön plana çıkmaktadır. Sıcaklık haritaları ile en çok tıklanan linkleri, sayfaların hangi alanlarında daha fazla zaman geçirildiğini görebilirsiniz. Detaylı karşılaştırmasına buradan, online demosuna ise buradan ulaşabilirsiniz.

Clicky analiz işlemlerinin yanı sıra Twitter izlemeGoogle Search RankingVideo Analiz gibi hizmetler de sunar.

https://clicky.com

4. Gauges

gaugesSade bir web sitesi analiz aracı olan Gauges, real-time (anlık) veri gösterimi yapmaktadır. Veriler pano üzerine sayfa yenilemesi yapılmasına gerek kalmadan, anlık olarak yansıtılmaktadır. AirTraffic özelliği ile tam ekran tek bir harita üzerinde site ziyaretçilerinizi inceleyebilirsiniz.

Ücretsiz sürümü bulunmamaktadır, ücretsiz olarak 7 günlük deneme sürümünü kullanabilirsiniz.

http://get.gaug.es/

5. W3Counter

w3counterBasit ve sade bir araç arıyorsanız W3Counter fazlasıyla işinizi görecektir. Günlük ziyaret sayıları, arama motorundan gelenler, referans veren siteler vb. bir analiz servisinin sunması gereken tüm özellikleri sunmaktadır. Real-Time Pulse özelliği ile sitenizdeki ziyaretçilerin anlık olarak kaçının yazıları okuduğunu, kaçının yazı yazdığını, kaçının ise boşta (away) olduğunu görüntüleyebilirsiniz.

W3Counter son 30 güne kadar olan verilerinizi ücretsiz olarak saklamaktadır, daha fazlası için ücretli sürüme geçiş yapmanız gerekmektedir. WordPress tabanlı bir site kullanıyorsanız WordPress eklentisini kurabilirsiniz.

https://www.w3counter.com

6. Piwik

piwikTürkçe dil desteği sunan, açık kaynak olan ve alt yapı olarak PHP-MySQL ikilisini kullanan Piwik’i dilerseniz kendi sunucunuzda da barındırabilirsiniz. Açık kaynak olması nedeniyle uygulamayı istediğiniz şekilde özelleştirebilir, marketinden edinebileceğiniz eklentileri (plug-in) ve temaları kurabilirsiniz. Piwik’in en önemli artılarından bir tanesi de istatistikleri gecikmeli değil real-time (anlık) olarak sunmasıdır.

https://piwik.org adresinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Kendi sunucunuzda barındırmak istemezseniz, ücretli olarak Cloud-Hosted çözümlerinden faydalanabilirsiniz.

7. Kissmetrics

kissmetrics“Google Analytics rakamları, Kissmetrics ise cevapları verir.” şeklinde mottusu olan fonksiyonel istatistik aracı. Diğer araçlardan farklı olarak sitenizdeki adımları kaydedip “sepete atma”, “ürün satın alma”, “ödeme yapma” gibi işlemleri takip edebilir, ziyaretçilerinizin hangi adımda ürün almaktan vazgeçtiklerini öğrenebilirsiniz.Marketi üzerinden çeşitli İnfografik ve eklentiler edinebilirsiniz.

Ücretsiz sürümü bulunmamaktadır, ücretsiz olarak 14 günlük deneme sürümünü kullanabilirsiniz.

https://www.kissmetrics.com

8. MixPanel

mixpanelKendisini en iyi mobil istatistik aracı olarak tanıtan ve Spotify, Kickstarter, Uber, Twitch gibi bir çok dev marka tarafından tercih edilen istatistik aracıdır. Sayfa görüntülemelerinin yanı sıra Kissmetrics benzeri sayfalar üzerindeki işlemleri ve detaylı analizleri sunmaktadır. Mixpanel E-Ticaretsiteleri için oldukça faydalı araçlar ve analizler sunmaktadır.

Günlük 3000 gösterime kadar ücretsiz olarak kullanabilir, daha fazlası için ücretli sürüme geçiş yapabilirsiniz.

https://mixpanel.com

9. FoxMetrics

foxmetricsSayfa görüntüleme sayıları, ziyaret oranları gibi standart veriler ile birlikte ziyaretçilerinizin hareketleriyle ilgili detaylı analizler sunmaktadır. E-Ticaret sitelerini hedef alan FoxMetrics ile Google Analytics hesabınızı entegre edip Analytics verilerini, ziyaretçilerinizin davranışlarıyla birleştirip daha da anlamlı hale getirebilirsiniz.

http://www.foxmetrics.com

Kaynak: http://devnot.com/2017/ziyaretcilerinizi-izleyebileceginiz-9-analiz-ve-istatistik-araci/

 

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız