ana sayfa > C#, Genel > Visual Source Safe e Hızlı Bir Bakış

Visual Source Safe e Hızlı Bir Bakış

Visual SourceSafe ile çalışmak

Çalışırken aslında ihtiyacınız olan ve bilmeniz gereken üç tane komut var,

  1. Check Out
  2. Check In
  3. Get Latest Version

Check Out dosyanın düzenlenmesinin sizde olduğunu anlatır, böylece başkası dosya üzerinde işlem yapamaz (2005 sürümünde, özellikle Team System ile birlikte öne çıkarıla bir özelliği ise aynı anda Check In yapılabilme yeteneği, şöyle düşünelim, ben bir vb dosyasına a methodunu ekliyorum, başkası aynı vb dosyasına b methodunu ekliyor, o vb dosyasında metotlarımız karışmadan alt alta ekleniyor. Peki farklı iki kişi aynı dosyanın bir metodunu editlemiş ise ne oluyor ? VISUAL SOURCESAFE uyarı veriyor ve hangi şekilde düzenlenmesini istediğinizi soruyor) başkasının dosya üzerinde işlem yapamamasının sebebi Visual SourceSafe o dosyayı veri tabanında kilitler ve başkasının düzenlemesine izin vermez. Taaki sizin işiniz bitene, yani Check In yapana kadar.

Check In işlemi, sizin dosyayı düzenledikten sonra düzenlenmiş hali en son halidir deyip, Visual SourceSafe e yolladığınız halidir. Böylece sizin dosya ile işiniz bitmiştir ve başka kullanıcılar alıp, onu düzenleyebilir haldedir.

Get Latest Version işlemi ise Check In yapılan dosyaların en son sürümlerinin Visual SourceSafe de saklanılan hallerini benim localimdeki çalıştığım dosyalarla değiştir demek oluyor. Böylece sizde projenin en yeni hali oluyor. Get Latest Version ile ilgili birşey eklemek istiyorum her zaman iki kere Get Latest Version yapın..:)

 

http://www.yazilimgunlugu.com/visual-source-safe-e-hizli-bir-bakis-makalesi/280.aspx

http://www.estanbul.com/bir-projenin-visual-source-safe-ile-entegrasyonu-122327.html#.VHWu_4usWVM

Categories: C#, Genel Tags: ,
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız