ana sayfa > C# > Nuget paket oluşturma ve yayınlama

Nuget paket oluşturma ve yayınlama

Pazartesi, 17 Kas 2014 yorum ekle yorumlara git

Merhabalar,

Microsoft.NET Paket yönetim aracı olan Nuget üzerinde bir paket oluşturma ve yayınlama aşamalarını anlatacağım.

Paket yönetim platformları kendi yazdığınız ya da daha önce başkaları tarafından yazılan kütüphaneleri kolay ve merkezi olarak kulllanımını sağlar. Yazılım mimarisi içerisinde Cross-Cutting Concern dediğimiz uygulama katmanlarından bağımsız fonksiyonellikler içeren Loglama, Exception Handling, Security, Caching, Transaction gibi konular üzerinde kütüphaneler yayınlanır ve herkes tarafından kullanılır. Nuget Gallery paket yönetim uygulaması açık kaynak kodlu ve dolayısıyla kendi nuget gallerimiz için kurabiliriz.

Peki kendi paketimiz nasıl oluşturabiliriz ?

İlk olarak paketini oluşturmak istediğimiz dll gerekli.Paketi oluşturmak için Nuget Package Explorer aracını kullanacağız. Buradan indirelim.

Uygulamayı çalıştırdığımızda aşağıdaki gibi bir arayüz çıkacaktır.

nuget_1_1

Buradan yeni bir paket yarat kısmına tıklayarak paketimizi oluşturmaya başlıyoruz.

nuget_1_2

Paket metadata kısmında paket hakkındaki bilgileri versiyon,simge,lisan,proje sitesi gibi bilgileri giriyorsunuz.Daha sonra paket içeriği kısmında boş bir saha geliyor.Buradan sağ tıklayarak ‘Add Lib Folder‘ a tıklıyoruz ve bir kütüphane klasörü oluşturuyor işte dll dosyalarımızı bu klasörün içine atacağız. ‘Lib’  e sağ tıklayıp ‘Add existing  File’diyerek dll dosyanızı seçiyorsunuz ve ekleniyor.En basit hali ile dosya oluşturma bu şeklide.

Paketimizi test edelim !

Test etmek için Visual Studio içerisinde bir küçük bir ayar yapmamız gerekiyor.Bu ayarı aşağıdaki resimler aracılığla kolaylıkla yapabilirsiniz.

nuget_1_3

nuget_1_4

Artık hazırladığımız paketi test edebiliriz.Eğer yukarıdaki paket hazırlama adımlarını takip ettiyseniz paketi yukarıda belirlediğiniz dizine kaydedin.Benim Test için belirlediğim dizin C:\NugetPackageSource

Şimdi bu paketi kullanabilecek bir proje açın ve solution için paket yönetimini açın hemen sağ tarafta gallerinizin kaynağını göreceksiniz ve buradan ekleyeceksiniz.

nuget_1_5

Peki ya paketimizi nasıl yayınlayacağız ?

nuget.org sistesine üye olarak hesabınızdan kolaylıkla oluşturduğunuz nuget projesini yükleyebilir.

nuget_1_6

nuget_1_7

Kaynak : http://kodcu.com/2014/07/kendi-nuget-paketlerinizi-olusturun-ve-yayinlayin/

İlgili linkler

 

Categories: C# Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız